Kochamy szkło.

Uwielbiamy patrzeć, jak miliony ziaren piasku stapiają się w jedno, tworząc materiał ujmujący swoją nieskończenie gładką fakturą.

Fascynuje nas moment, kiedy rozgrzana do białości masa szklana opuszcza piec – miejsce swoich narodzin. A potem bez cienia sprzeciwu poddaje się obróbce. Powoli stygnie, przybierając formę, w której przyjdzie jej spędzić całe swoje szklane życie.

Co nas inspiruje?

Mówiąc najkrócej – wszystko.

Wszystko może być inspiracją. Wszystko może być tą iskrą, która pojawia się w głowie projektanta, rozpala jego myśli do białości i każe mu tworzyć rzeczy absolutnie zadziwiające.

Korzystamy pełnymi garściami ze nieprzebranej skarbnicy świata przyrody. Fascynujemy się maestrią i harmonią brył geometrycznych, genialną prostotą ich matematycznych wzorów, boską symetrią ich perfekcyjnych kształtów.

Tworząc lampy, sięgamy zarówno po wzorce rodem z klasycznej architektury, przestrzeni industrialnych, jak i klimatów skandynawskich czy też afrykańskich. [więcej o inspiracjach może znaleźć się w opisach każdej z lamp]

Nawiązujemy do prastarej sztuki wytapiania szkła. Staramy się połączyć wielowiekową tradycję z trendami obowiązującymi w XXI wieku.

Jak to się zaczęło?

Przychodząc na świat, nigdy nie wiemy, jak potoczą się nasze losy.

Co pozostawimy po sobie. Czym zadziwimy wszystkich.

Tworząc każdy szklany przedmiot, czujemy niemal dokładnie to samo.

Nigdy nie wiemy, jaki będzie efekt końcowy.

Z naszą  firmą było podobnie.

Kiedy w 1992 roku uruchamiamy hutę szkła, nie spodziewamy się, że nasze wyroby będą kiedyś zachwycać hiszpańską rodzinę królewską. Nie mamy śmiałości marzyć o tym, by nasze produkty wyruszyły na podbój pięciu kontynentów. Rzeczywistość przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania.

Najciekawsze jednak dopiero przed nami.

Najlepsze pomysły rodzą się… przypadkiem

Rok 2012. Cały świat fascynuje się zapowiadanym końcem świata.

Dla nas jednak ta data okazuje się początkiem nowej ery – epoki szklanych lamp.

Podczas jednego ze spotkań biznesowych słyszymy pytanie, na które nie potrafimy dać odpowiedzi: Skoro wytwarzacie naczynia szklane, to dlaczego nie produkujecie szklanych lamp?

To jest to. Olśnienie. To wydaje się tak oczywiste, że dziwimy się, dlaczego sami nie wpadliśmy na to wcześniej. Postanawiamy jak najszybciej przekuć tę ideę w czyn. Tak rodzą się lampy 4Concepts.

Co dalej?

Historia naszej firmy każe przypuszczać, że życie jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość. Wiemy, że jeśli chce się odnieść sukces, nie wolno stawiać granic swoim marzeniom…